PLEXIGLAS® terminu glosārijs

Pretpielipšanas pārklājums (Anti-Adhesion-Application (AAA))

Pretpielipšanas pārklājums atgrūž aļģes un sūnas. Šī pārklājuma pamatā ir attīstīta nanotehnoloģija. Pārklājums ir radies, turpinot izstrādāt veiksmīgo pretpilienu (NO DROP) pārklājumu, kas ir pierādījis sevi daudzu gadu garumā. Kopā ar dabisko ultravioleto starojumu, pretpielipšanas pārklājums attur aļģes, sūnas un citus netīrumu veidotājus no pieķeršanās loksnei un pat veicina to sadalīšanos. Lietus to visu viegli noskalo.

Izturība pret berzi (Abrasion Resistance)

Izturība pret berzi ir virsmas noturība pret sīku daļiņu atraušanu mehāniskas iedarbības laikā.

Akrila stikls (Acrylic Glass (PMMA))

Akrila stikls ir termins, ar ko apzīmē visus caurspīdīgos, gaismas caurlaidīgos vai necaurspīdīgos izstrādājumus, parasti loksnes, kas izgatavoti no polimetilmetakrilāta (PMMA). Šis kristāldzidrais, termoplastiskais vai termoelastīgais materiāls var tikt iekrāsots dažādās krāsās. Tam ir ļoti liela gaismas caurlaidība un izturība pret laikapstākļiem. Pirmais šo materiālu izgudroja dr. Oto Roms (Dr. Otto Röhm) un reģistrēja to ar zīmolu PLEXIGLAS®.

Izturība pret salaušanu (Break resistance)

Sk. Triecienizturība.

Kopšana

Ieteikumi PLEXIGLAS® kopšanai:

 • Tīrs ūdens un mitra lupata ir vienīgais, kas nepieciešams ikdienas tīrīšanā.
 • Taukus un netīrumus ir viegli notīrīt, siltam ūdenim pievienojot mazliet trauku mazgāšanas līdzekļa un noslaukot ar mitru lupatu.
 • Apkaļķojumus vislabāk ir notīrīt ar etiķa šķīdumu.
 • Grūtāk iztīrāmus traipus likvidē ar akrila spodrināšanas līdzekli un mīkstu lupatu.

Liešana (Casting Process)

Šķidrs monomērs tiek ieliets starp divām paralēlām stikla loksnēm, kur tas pārvēršas par akrila stiklu. Ja izmanto stiklu ar teksurētu virsmu, tad iegūst akrila loksnes ar tekstūru, piemēram, bišu šūnu rakstu.

Izturība pret ķīmiskām vielām (Chemical Resistance)

Daudzviet, kur tiek izmantota plastmasa, ir svarīgi, lai to nesabojātu ķīmiskas vielas un materiāli, ar kuriem šī plastmasa saskaras. Vienkāršākais veids, kā noskaidrot ķīmisko izturību, ir novietot paraugus saskarē ar interesējošajām vielām, piemēram, iemērkt plastmasu šķidrumā vai, ja interesējošā viela ir cieta, tad novietot to uz plastmasas. Pēc tam tiek vērtēts plastmasas izskats, svars un stiprība.

Koekstrūzija (Coextrusion)

Ekstrūzijas procesā identiskas vai atšķirīgas kausētas plastmasas tiek izlaistas caur vienu un to pašu spiedformu. Šādi iegūtas daudzslāņu kompozītloksnes klasificē šādi:

 • Identiski kompozīti, piemēram, akrila stikls ar akrila stiklu,
 • Atšķirīgi kompozīti bez līmvielām, piemēram, ABS ar akrila stiklu,
 • Atšķirīgi kompozīti ar līmvielām, piemēram, ABS ar polimēru un akrila stiklu.

Sanitārijā tiek izmantoti dažādi kompozīti. Parasti tie sastāv no 90-95% Akrilonitrila-butadiēna-stirēna (ABS) un plāna akrila slāņa, kas sastāda tikai 5-10% no loksnes biezuma.

Nebalojošs (Colorfast)

Sk. Dzeltēšana.

Iekrāsošana (Coloring)

Krāsas pigmentu pievienošana plastmasai.

Tīrīšanas vieglums (Easy to Clean)

PLEXIGLAS® materiālu virsma ir gluda un spīdīga. Netīrumi tai nepielīp. Virsma atgrūž ūdeni. Šīs īpašības saglabājas visu materiālu izmantošanas laiku un piemīt materiālam bez īpaša pārklājuma palīdzības.

Elastība (Elasticity)

Elastība ir materiāla spēja atgūt formu pēc ārējas mehāniskas slodzes noņemšanas.

Elastības modulis (Elastic Modulus)

Par elastības moduli sauc konstanta spriedzes un deformācijas attiecību, nepārkāpjot materiāla elastības robežas. Vienas ass stiepes gadījumā formula ir šāda:

E = σ/ε

E = elastības modulis, σ = spriedze, ε = deformācija.

Sanitārijā izmantojamā lietā un ekstrudētā akrila stikla elastības modulis ir 3300 MPa.

Vide (Environment)

PLEXIGLAS® izstrādājumi atbilst visstingrākajām vides prasībām.

PLEXIGLAS® materiāli nesatur kaitīgus smagos metālus un plastifikatorus.

Ekstrūzija (Extrusion process)

Ekstrūzijas procesā akrila granulas tiek izkausētas ekstrūzijas iekārtā, pēc tam abas lokšņu puses tiek nogludinātas un kalibrētas ar spoži nopulētiem veltņiem, kam ir cieta, hromēta virsma. Šādi izgatavotām loksnēm ir izcila virsmas kvalitāte un biezuma tolerance. Ja tiek izmantoti teksturēti ruļļi, tad tiek iegūtas loksnes ar tekstūru.

Deformācijas temperatūra (Heat deflection temperature)

Deformācijas temperatūra ir mehāniska materiāla izturība karstumā. Praksē maksimālā izmantošanas temperatūra ir šāda:

 • PLEXIGLAS® GS: 80°C
 • PLEXIGLAS® XT: 70°C

Triecienizturība (Impact Strength)

Izturība pret salaušanu tiek vērtēta triecienu testos. Tiek vērtēts vai nu izstrādājuma salaušanai nepieciešamais spēks, vai bojājumu lielums, pieliekot konstantu spēku.

Dzeltēšana (Lightfastness)

Dzeltēšana jeb dzeltēšanas indekss attiecas vienīgi uz krāsas zaudēšanu gaismas ietekmē. Gadu desmitiem ilgos laikapstākļu testos ir fiksēts, ka
PLEXIGLAS® materiāliem nav novērota dzeltēšana vai izbalēšana, tādējādi PLEXIGLAS® ir ideāls “krāsas nesējs”.

Izturība pret gaismu (Light Resistance)

Izturība pret gaismu ir vispārējs termins, ar ko apzīmē izturību pret izbalēšanu un fizikālo īpašību noturību gaismas ietekmē.

Gaismas caurlaidība (Light Transmittance)

Gaismas caurlaidība ir rādītājs, cik labi materiāls laiž cauri redzamo gaismu, kas spīd perpendikulāri virsmai. Bezkrāsas PLEXIGLAS® gaismas caurlaidība ir konstanta: 92%. Tā kā 4% gaismas nenovēršami atstarojas no virsmas, tad 92% ir maksimālā iespējamā gaismas caurlaidības vērtība.

Pretpilienu pārklājums (NO DROP)

Patentētais pretpilienu pārklājums neļauj veidoties ūdens pilieniem uz virsmas, tādējādi samazinot gaismas caurlaidību. Ūdens uz pretpilienu pārklājuma neviedo pilienus – tas izplūst pa visu virsmu, veidojot plānu, vienmērīgu ūdens kārtiņu. Jumta seguma apakšpusē šāds pārklājums novērš kondensāta veidošanos.

PLEXIGLAS®

 • ir reģistrēta akrila stikla preču zīme;
 • ir pasaulē pirmais akrila stikls;
 • ir polimetilmetakrilāts (PMMA);
 • ir pirmo reizi izgatavots 1933. gadā;
 • to ir izgudrojis Oto Roms (Otto Röhm).

PMMA

Sk. Akrila stikls.

Polimerizācija (Polymerization)

Par polimerizāciju sauc liela skaita atsevišķu molekulu jeb monomēru apvienošanos lielā molekulā jeb polimērā. Atdziestot lielās molekulas sabiezē, veidojot cietu materiālu. Amorfas vielas var uzskatīt par ļoti atdzesētiem šķidrumiem. Amorfā stāvoklī (kad priekšmets ir telpisks) makromolekulas ir nesakārtotas tāpat kā molekulas šķidrumā.

Labojamība (Repairability)

Gludo PLEXIGLAS® virsmu ir viegli atjaunot, ja uz tās ir radušās lietošanas pēdas. Virsmu nopulē ar pulēšanas pastu, un to var darīt arī ar rokām. Ir iespējams arī pilnīgi salabot PLEXIGLAS® izstrādājumu, ja nepieciešams. Oriģinālā virsma ir atjaunojama jebkurā izstrādājuma vietā ar slīpēšanu un pulēšanu.

Izturība pret skrāpējumiem (Scratch Resistance, Pencil Hardness, Scratch Hardness)

Lieta un ekstrudēta akrila stikla virsma ir viscietākā no visām termoplastiskajām plastmasām, kā arī tai ir izcila izturība pret skrāpējumiem. Izturību pret skrāpējumiem mēra ar zīmuļa testu. Zīmulis tiek nostiprināts 45° leņķī pret testējamā materiāla virsmu un vilkts pa to. Testu sāk ar viscietāko zīmuli. Pirmais zīmulis, kas vairs neatstāj švīkas uz virsmas, norāda uz izturību pret skrāpējumiem.

Ciets agregātstāvoklis (Solid State)

Par cietu agregātstāvokli sauc fizikālu stāvokli, kurā vielas (piemēram, akrila stikla) molekulas nespēj brīvi kustēties attiecībā viena pret otru. Tas nozīmē, ka molekulas veido cietu ķermeni. Tas ir spēkā visiem akrila stikla veidiem.

Skaņas rimšana (Sound reduction (Λ), Sound absorption)

Par skaņas rimšanu sauc skaņas dzirdamības samazināšanos cietos ķermeņos, gaisā un gāzēs. Jo vairāk samazinās vibrācijas materiālā, jo labāks ir skaņas rimšanas rādītājs.

Skaņas ātrums (Speed of sound)

Par skaņas ātrumu sauc ātrumu, kādā skaņa pārvietojas cietos ķermeņos, gaisā vai gāzēs. Jo mazāks skaņas ātrums, jo lēnāka skaņas pārraide.

Standarti

PLEXIGLAS® GS tiek ražots saskaņā ar DIN EN ISO 7823-1 “Lietas loksnes”.

PLEXIGLAS® XT tek ražots saskaņā ar DIN EN ISO 7823-2 “kausētas, kalendrētas, ekstrudētas loksnes”.

Virsmas cietība (Surface hardness)

Lieta un ekstrudēta akrila stikla virsma ir viscietākā no visām termoplastiskajām plastmasām, kā arī tai ir izcila izturība pret skrāpējumiem.

Ja materiāla cietību nav iespējams izmērīt ar Šora metodi, tad tiek izmantota lodes spiešanas metode. Šajā metodē 5 mm liela dzelzs lodīte tiek spiesta pret materiāla virsmu noteiktu laika periodu. Virsmas cietību (H) pēc tam aprēķina, pielikto spēku (F) izdalot ar nospieduma laukumu (A): H = F / A (N/mm²). Šādi ir noskaidrots, ka PMMA ir izteikti ciets materiāls.

Atlaidināšana (Tempering)

Plastmasas daļu apstrādes un sildīšanas laikā var rasties lokāla temperatūru starpība, kas veido iekšēju spriedzi, radot bojājumus tālākā apstrādē.

Plastikāta atlaidināšanas mērķis ir samazināt iekšējo spriedzi ar kontrolētu temperatūras maiņu (sildīšanu, noteiktas temperatūras uzturēšanu, atdzesēšanu), lai plastmasa saglabātu tipiskās īpašības, piemēram, izturību pret ķīmiskām vielām un apstrādes vieglumu.

Siltumvadītspēja (Thermal Conductivity)

Par siltumvadītspēju sauc cietas, šķidras vai gāzveida vielas spēju pārvadīt termisku enerģiju. To nosaka ātrums, ar kādu termiskā enerģija pāriet no vienas daļiņas uz nākamo, ja materiāls tiek sildīts.

Termoelastība (Thermoelastic)

Par termoelastību sauc reversīvu formas maiņu. Noteiktā temperatūras intervālā PLEXIGLAS® materiāli kļūst mīksti un elastīgi kā gumija un var tikt formēti presējot, liecot vai stiepjot. Sasildot otrreiz tajā pašā temperatūrā, materiāls atgūst iepriekšējo formu, gluži kā atspere. Tādējādi kļūdaini izveidota forma var tikt labota bez materiāla zaudējuma.

PLEXIGLAS® GS (lietam akrila stiklam) un XT (ekstrudētam akrila stiklam) ir atšķirīga molmasa, tāpēc PLEXIGLAS® GS ir termoelastīgs plašā temperatūras diapazonā, XT – šaurā.

Termoplastiskums (Thermoplastic)

Par termoplastiskumu sauc neatgriezenisku formas maiņu. Augstā temperatūrā PLEXIGLAS® materiāls kļūst termoplastisks kā viskoza mīkla. Pēc šādas apstrādes tas neatgūst iepriekšējo formu.

Biezuma pielaide (Thickness Tolerance)

Pielaide jeb tolerance ir pieļaujama novirze no vēlamās vērtības. Pielaide ir atkarīga no materiāla, ražošanas procesa un tā īpatnībām. Ar pielaidi ir saistītas daudzas tehniskas īpašības: jo mazāka pielaide, jo stabilākas tehniskās īpašības, apstrādes parametri un precīzāks iznākums.

PLEXIGLAS® GS pielaides formula: 0,4+0,1xbiezums.

Piemēram, 4 mm loksnes tolerance ir 0,8 mm, tātad loksnes biezums ir robežās no 3,2 līdz 4,8 mm.

PLEXIGLAS® XT pielaide ir 5% no loksnes biezuma, ja tas ir lielāks par 3 mm.

Piemēram, 4 mm loksnes tolerance ir 0,2 mm, tātad loksnes biezums ir robežās no 3,8 līdz 4,2 mm.

Caurspīdīguma līmenis (Transmittance level)

Par caurspīdīguma līmeni sauc gaismas daļu, kura izplūst cauri materiālam.

Visu bezkrāsas PLEXIGLAS® materiālu caurspīdīguma līmenis redzamajai gaismai, kas spīd vertikāli, ir konstanta – 92%. Šo vērtību mazliet iespaido loksnes biezums. Mērījumos ir noskaidrots, ka caurspīdīguma līmenis samazinās līdz 50%, ja materiāls ir 3 metrus biezs vai biezāks. Krāsainu materiālu causprīdīguma līmenis ir atkarīgs no gaismas viļņu garuma, materiāla biezuma un formas.

Caurspīdīgums (Transparency)

Sk. Gaismas caurlaidība.

Izturība pret laikapstākļu ietekmi (Weather Resistance, Weathering resistance)

Par izturību pret laikapstākļu ietekmi sauc noturību pret ķīmiskām vai fizikālām pārmaiņām materiālā, kas atrodas saules, vēja un mitruma ietekmē. PLEXIGLAS® ir testēts visās klimata zonās. Tam ir labāka izturība pret laikapstākļu ietekmi nekā jebkurai citai plastmasai.

PLEXIGLAS® materiāliem nav nepieciešami speciālas nenovecošanas piedevas vai stabilizatori, vai UV absorbenti. PLEXIGLAS® nedzeltē, nekorodē un nepūst. Nav novērojama materiāla īpašību pasliktināšanās.

Avots: https://www.plexiglas.de/en/service/glossary

Kā radās PLEXIGLAS® un kāds tas ir

PLEXIGLAS® materiāli pārdošanā

Bieži uzdoti jautājumi par PLEXIGLAS®

Pareiza PLEXIGLAS® tīrīšana un dezinficēšana

PLEXIGLAS® locīšana un formēšana dažos soļos

PLEXIGLAS® zāģēšana: kā precīzi griezt akrila stiklu

PLEXIGLAS® līmēšana, līmes un pamācības

PLEXIGLAS® slīpēšana un pulēšana

SAZINĀTIES AR MUMS

  Proplastik logo