Bieži uzdoti jautājumi par PLEXIGLAS®

Vai zinaji - atbildes par plexiglax

Bieži uzdoti jautājumi par PLEXIGLAS®

PLEXIGLAS® nesairst par pie -40 grādiem. Stiprības robeža stiepjot palielinās no 80 MPa pie +23 grādiem līdz 110 MPa pie -40 grādiem, kas liecina par trausluma palielināšanos.
Optiskas īpašības PLEXIGLAS® GS tiek liets starp divām spoguļgludām stikla plāksnēm, tāpēc virsma ir teicama. PLEXIGLAS® XT tiek ekstrudēts, tāpēc nevar vienmēr līdzināties PLEXIGLAS® GS pēc optiskām īpašībām. Mehāniska apstrāde PLEXIGLAS® GS piedāvā lielāku ražošanas iespēju klāstu, tāpēc mehāniskajai apstrādei nav jāpievērš ļoti liela vērība. Ar PLEXIGLAS® XT tā nav, tāpēc ir rūpīgi jāizvēlas instrumenti, ar kuriem var iegūt labis griezumus un caurumus. Ja nepieciešams, ir jāizmanto dzesējoši šķidrumi. Termiska formēšana PLEXIGLAS® XT pieļauj izmantot ekonomiskāku termoformēšanu, jo formēšanas cikli ir īsāki un kontūras ir precīzāk atveidojamas. Līmēšana PLEXIGLAS® GS var salīmēt ļoti stingri ar līmēm ACRIFIX® 2R 0190 un 1R 0192. Arī PLEXIGLAS® XT var līmēt ar tām, un arī ar ACRIFIX® 1S 0106, 1S 0107, 1S 0109, 1S 0116 un 1S 0117. Pastāvīga lietošanas temperatūra Pastāvīga PLEXIGLAS® GS lietošanas temperatūra ir 80°C, kas ir par 10°C vairāk, nekā PLEXIGLAS® XT. Ķīmiska stabilitāte Pateicoties lielākai molmasai, PLEXIGLAS® GS ir ķīmiski izturīgāks.
PLEXIGLAS® ir ļoti stabils saskarē ar neorganiskām vielām, skābēm un sārmiem mazā koncentrācijā, sāļiem un sāļu šķīdumiem. PLEXIGLAS® reaģē ar organiskiem savienojumiem, hlora hidrokarbonātiem, ketoniem un esteriem.
PLEXIGLAS® absorbē 1.2% ūdens mitrā gaisā un 2%, ja atrodas ūdenī. Tas nozīmē, ka metru gara PLEXIGLAS® loksne pagarinās par 1-2mm atkarībā no tā, kur ir novietota. Tilpuma palielināšanās no ūdens uzsūkšanas tiek ņemta vērā, norādot pieļaujamo izplešanos par 5mm uz metru. Tvaika uzsūkšanās koeficients ir (g cm / cm2 h Pa) ir 2.3 x 10-10.
PLEXIGLAS® blīvums ir 1.20 g/cm³. plākšņu svars attiecībā pret virsmas laukumu tiek aprēķināts pēc šādas formulas: Cietas PLEXIGLAS® plāksnes svars kvadrātmetrā = kvadrātmetri x biezums milimetros x blīvums. 10mm biezas PLEXIGLAS® plāksnes svars kvadrātmetrā ir 12kg.
PLEXIGLAS® GS un XT tiek ražotas saskaņā ar standartiem EN ISO 7823-1 un 2. Saskaņā ar tiem organiskā stikla plākšņu virsmai ir jābūt gludai, bez neviena skrāpējuma, iedobuma vai cita virsmas defekta, kas ir lielāks par 3 kvadrātmilimetriem. Tāpat nedrīkst būt burbuļi, svešķermeņi, plaisas vai citi defekti, kas lielāki par 3 kvadrātmilimetriem, jo tas negatīvi ietekmē plākšņu derīgumu. Virsmas defekti, kas mazāki par 1 kvadrātmilimetru, ir niecīgi. Ir pieņemami defekti 1-3 kvadrātmilimetru lielumā. Vienā virsmas kvadrātmetrā nedrīkst būt nenozīmīgu defektu akumulācijas. Pieņemami defekti nedrīkst būt tuvāk par 500 milimetriem.
PLEXIGLAS® laiž cauri gaisu. Caurlaidības koeficienti (g cm / cm2 h Pa ) ir šādi: ūdens tvaiki – 2.3 x 10-10, slāpeklis – 4.5 x 10-15, skābeklis – 2.0 x 10-14, ogļskābā gāze – 1.1 x 10-13, gaiss – 8.3 x 10-15.
PLEXIGLAS® GS un XT var izmantot kā aizsargbortu materiālu. Plākšū biezumam ir jābūt lielākam par 12mm. Štutgartes Materiālu testēšanas institūtā ir tikuši veikti hokeja ripas testi un PLEXIGLAS® GS un XT ir ieguvuši sertifikātu 55150/900 9834-2. Vēl labāk ir izmantot PLEXIGLAS® ar pretskrāpējumu pārklājumu.
Tāda funkcionalitāte ir cietām vairāku slāņu plāksnēm PLEXIGLAS® Heatstop. Šis materiāls atstaro infrasarkano starojumu. Ir pieejamas arī PLEXIGLAS® Heatstop plāksnes ar ekstrudētu slāni vai krāsas pigmentiem organiskajā stiklā. Šajā slānī ir pērļu mirdzoši pigmenti, kas nesatur smagos metālus. Gan PLEXIGLAS® Heatstop, gan PLEXIGLAS® XT plāksnes var locīt aukstas un pakļaut termoformēšanai. Tiešā gaismā PLEXIGLAS® Heatstop plāksnēm ir sarkanīgi violets mirdzums, atstarotā – zaļgans. Krāsām ir varavīksnes efekts. Krāsainība ir atkarīga no skata leņķa un apgaismojuma. Siltuma apturēšanas efekts tiek panākts ar lielu saules gaismas infrasarkanās daļas atstarošanu. Tas neietekmē gaismas caurlaidību. Līdz ar to siltuma uzkrāšanās telpās tiek ievērojami samazināta, un netiek zaudēts gaišums. Kopumā tas samazina gaisa kondicionēšanas izmaksas, un telpas, kuru logiem ir izmantotas PLEXIGLAS® Heatstop plāksnes, kļūst daudz patīkamākas.
Blīvums (ISO 1183) - 1.19 g/cm3, stiprības robeža stiepjot (ISO 527-2/1B/5) - 80 MPa, izstiepšanās līdz lūšanai (ISO 527-2/1B/5) - 5.5%, elastības modulis (ISO 527-2/1B/1) - 3300 MPa, liekšanas stiprība (ISO 178) - 115 MPa, spiešanas stiprība (ISO 604) - 110 MPa, bīdes modulis (ISO 537) - 1700 MPa, trieciena izturība (ISO 179/1fu) - 15 kJ/m², asa trieciena izturība (ISO 180/1 A) - 1.6 kJ/m², pieļaujamais materiāla spriegums - 5 - 10 MPa, Poisona attiecība (ISO 527-1) - 0.37, lodes trieciena cietība (ISO 2039-1) - 175 MPa, skrāpējumu izturība (ISO 9352) / 20 - 30% neskaidrības, mazākais aukstas liekšanas rādiuss - 330 reižu no loksnes biezuma.
PLEXIGLAS® GS tiek ražotas atbilstoši ISO 7823-1. Biezuma pielaides formula ir +/- (0.4 + 0.1 x loksnes biezums). PLEXIGLAS® GS tiek ražotas atbilstoši ISO 7823-2. Ja biezums ir mazāks par 3mm, tad pielaide ie 10%, ja ir vienāds vai lielāks par 3mm, tad 5%.
Caurspīdīgi trokšņa samazināšanas materiāli ir aprakstīti Vācijas Transporta ministrijas izdotajā materiālā ZTV-Lsw 88 “Additional Technical Specifications and Guidelines for Building Noise Barriers along Roads”, kā arī Eiropas standartā EN 1793 (1.-3. daļa) un EN 1794 (1.-2. daļa) ar nosaukumu “Road traffic noise-reducing devices”. Šīm prasībām atbilst PLEXIGLAS® Soundstop un PLEXIGLAS® Soundstop GS CC. Caurspīdīgās PLEXIGLAS® skaņas barjeras ir dzidras un caurspīdīgas, ļoti izturīgas pret laikapstākļu ietekmi un novecošanos, viegli veidojamas un apstrādājamas, vieglas, pārstrādājamas, bez krāsas vai ar septiņiem toņiem pēc izvēles, kā arī tām tiek dota 10 gadu
No attēlu iestiklošanas materiāliem vislabāk pret ultravioletajiem stariem pasargā PLEXIGLAS® UV 100 (agrākā PLEXIGLAS® Gallery). Atšķirībā no parastā iestiklošanas stikla PLEXIGLAS® UV 100 atstaro visus UV starus. 3mm bieza materiāla UV aizsardzība ir vismaz 99.7%, līdz ar to mākslas darbu krāsas, plakāti un attēli uz papīra ir droši un ilgi pasargāti. PLEXIGLAS® UV 100 apmierina visaugstākās aizsardzības prasības.
Drošības plēves noņemšanas paņēmieni ir vairāki. Plēvi var noņemt ar karstu gaisu, piemēram, izmantojot matu fēnu. Starp plēvi un plāksni ieplēsuma vietā var ieliet benzīnu. Ja nekas nesanāk, var ilgi turēt vaitspirtā, kas vārās pie 80 - 110 grādiem.
Visvieglāk statisko lādiņu var noņemt, ja materiālu noslauka ar mitru drānu vai apstrādā ar antistatisku tīrītāju. Antistatiskā efekta ilgums ir atkarīgs no tā, cik ātri iztvaiko tīrīšanas līdzeklis. Jo mazāka berze, jo lielāks gaisa mitrums, jo mazāka temperatūra, jo mazāk putekļu, jo ilgāks ir antistatiskais efekts. Vēl viens ekonomisks variants ir appūst plāksni vai detaļas ar jonizētu gaisu. Diemžēl tas palīdz tikai neilgu brīdi. Statisko elektrību var noņemt uz ilgu laiku, ja pārklāj ar plānu metāla kārtu.
PLEXIGLAS® GS ražo ar liešanas metodi. Šķidrs monomērs tiek ieliets veidnē, kas sastāv no divām stikla loksnēm, starp kurām pa perimetru ir ielikta aukla. Tās resnums nosaka plāksnes biezumu. Piepildītās stikla veidnes tiek sakrautas horizontāli. Krāsnī vai ūdens peldē tiek ierosināts polimerizācijas process. Polimerizācijas laiks ir atkarīgs no plāksnes biezuma. Kad polimerizācija ir pabeigta, stikla loksnes atdala no iegūtās PLEXIGLAS® plāksnes. Pēc kvalitātes kontroles plāksnes pārklāj ar aizsargplēvi no abām pusēm, lai pasargātu no skrāpējumiem transportēšanas laikā.
Dubultā organiskā stikla PLEXIGLAS® Alltop SDP 16 plāksne laiž cauri gaismu, aiztur siltumu un ūdeni. Distance starp plāksnēm ir 64mm. Šādas loksnes izmanto privātā, industriālā un siltumnīcu celtniecībā, kur ir nepieciešama liela gaismas caurlaidība un šūnu struktūra, UV staru caurlaidība, un kuras ir viegli uzstādīt. Ultravioleto staru caurlaidība nodrošina augu augšanu un komfortablu cilvēku un dzīvnieku atrašanos. Gaismas caurlaidība ir lielāka par 90%, kondensāts gandrīz nav redzams, neveidojas kondensāta pilieni, jo plāksnēm ir speciāls pretpilienu pārklājums uz abām pusēm un iekšpusē. Tā kā cauri plāksnēm telpā iekļūst vairāk siltuma, samazinās apsildes izdevumi.
PLEXIGLAS® ir ļoti labs izolators, loksnēm ir liela virsmas pretestība, tāpēc tās statiski uzlādējas. Līdz ar to tās krāj putekļus un reizēm dzirksteļo. Statiska uzlādēšanās notiek no mehāniskas berzēšanās ar cietiem priekšmetiem, sausu audumu, pulēšanas pastu, no sausa gaisa plūsmas, no aizsargplēves noņemšanas.
PLEXIGLAS® var krāsot ar parastām stikla krāsām, un iznākums ir brīnišķīgs. Ir arī īpaši zīmuļi, piemēram, All-Stabilo un Chinagraph. Šķīdināmas krāsas nav ieteicams izmantot.
Nav ieteicams pulēt ar ķīmiskām vielām, piemēram, šķīdinātājiem vai skābēm, jo PLEXIGLAS® šķīst un bojājas. Tā tiek zaudētas optiskās īpašības un palielinās saplīšanas risks, kā arī rodas citas problēmas. Tīrīšana Netīrumiem ir grūti pieķerties pie gludās PLEXIGLAS® virsmas. Traipus nomazgā ar ūdeni un mazliet trauku mazgājamā šķidruma un izmanto mīkstu, neplūksnojošu audumu. Nekad nevajag slaucīt ar sausu lupatu. Var izmantot tikai nemazgājošus līdzekļus intensīvākai tīrīšanai, piemēram, antistatiskus plastmasas tīrītājus. Pilnīgi pietiek ar mazliet samitrinātu Vileda Microclean lupatu, ar to var labi notīrīt un nesašvīkāt virsmu. Lai notīrītu eļļainus un grūti tīrāmus traipus no PLEXIGLAS®, var izmantot benzīnu. Ja uz PLEXIGLAS® virsmas ir skrāpējumi, tos var viegli likvidēt. Vispirms saskrāpēto virsmu apstrādā ar samitrinātu smilšpapīru, kura grauda izmērs ir 240, pēc tam izmanto 400 un 600 lieluma smilšpapīru. Beigās pulē ar mīkstu lupatu un organiskā stikla pulēšanas pastu vai veikalos nopērkamu automašīnu pulēšanas pastu, vai izmanto pulēšanas ripu un pulēšanas vasku. Tīrīšana ar augstu spiedienu Lielas stikla virsmas parasti tīra mehāniski, ar rotējošām birstēm, logu lāpstiņām u.tml. Nekas no tā neder PLEXIGLAS® tīrīšanai, jo nav iespējams izvairīties no virsmas saskrāpēšanas. PLEXIGLAS® virsmas, kas ir ielas pusē, var viegli notīrīt ar augsta spiediena ūdens ierīcēm. Ieteicamais spiediens ir 50-100 bāri, temperatūra - 50-80°C. Var pievienot 1-3% vidēji putojoša tīrīšanas koncentrāta. Pēc tam nav ne vajadzīgs, ne ieteicams virsmu slaucīt. Var tomēr noslaucīt ar mīlstu lupatu, lai ātrāk nožūst. Grafiti noņemšana Aerosola krāsas no PLEXIGLAS® GS un XT var noņemt ar ūdenī šķīstošu otu tīrīšanas līdzekli. Pārklāj zīmējumu ar piesūcinātu audumu, patur 20 minūtes vai ilgāk, atkarībā no krāsas biezuma, pēc tam nomazgā ar lielu ūdens daudzumu. Nav ieteicams izmantot krāsu noņēmējus.
Atlaidināt nozīmē turēt plastmasas detaļas ar raksturīgu iekšēju spriedzi žāvēšanas krāsnī un pēc tam lēni atdzesēt līdz istabas temperatūrai. Lai noņemtu iekšēju spriedzi, PLEXIGLAS® GS silda apmēram 80 grādos, PLEXIGLAS® XT – 70°C. Sildīšanas laiks stundās = materiāla biezums milimetros / 3. Katrā gadījumā tas nedrīkst būt ilgāks par 2 stundām. Atdzesēšanas laiks stundās = materiāla biezums milimetros / 4. Atdzesēšanas laiks nedrīkst būt lielāks par 15°C stundā. Formu var izņemt no krāsns, ja temperatūra ir zemāka par 30°C.
Figūrzāģa asmens ir jāizvēlas ar smalkiem zobiem, kas mazliet izliekti uz āru. Uz asmeņu iepakojuma ir jābūt rakstītam, ka tie ir paredzēti cietas plastmasas apstrādei. Ja plāksne ir 4mm bieza un plānāka, ir jāizslēdz svārsta darbība. To var uzstādīt uz 1 vai 2 biezākām plāksnēm. Zāģis jāvirza vidēji ātri. Zāģēšanas ātrumam ir jābūt lielam. Zāģim ir jādarbojas pirms zāģēšanas sākšanas. Ar kāju stingri jāpietur plāksne, kas pārklāta ar aizsardzības plēvi. Materiāls ir jādzesē ar ūdeni vai saspiestu gaisu, ja tas ir biezāks par 3mm. Ir jāizurbj caurumi stūros, lai izvairītos no iecirtuma efekta un iespējamas plāksnes saplīšanas. Lai izzāģētu kontūras un apgrieztu PLEXIGLAS® veidņgabalus, parasti tiek izmantoti koka vai metāla lentzāģi. Lentes zobi vienmēr ir mazliet izliekti, tāpēc griezums ir rupjāks par to, kādu iegūst ar ripzāģi. Parasti pēc zāģēšanas malas ir papildus jāapstrādā. Lentes platums parasti ir 3-13mm un ir atkarīgs no kontūras un izmantotā zāģa. Zobu skaitam ir jābūt 3-8 vienā centimetrā. Lentes ātrums var būt 1000-3000 metriem minūtē. Parasti, jo mazāks zāģēšanas ātrums, jo lielāks zobu skaits. Ir jāraugās, lai zāģēšanas laikā loksnes nevibrētu. 3mm un plānākas PLEXIGLAS® loksnes var lauzt. Gar lineālu vai liektu veidni novelk līniju ar iezīmēšanas nazi, pēc tam nolauž. Tas rada nelielu spriedzi materiālā, bet nav nepieciešams to novērst. Nolauztās malas ir jāapstrādā ar skrāpi. Materiāls PLEXIGLAS® Resist nav laužams.
PLEXIGLAS® nedrīkst urbt ar vītņurbjiem, ja to parastais 120° centra leņķis nav samazināts līdz 60-90°. Lai urbšana ritētu pareizi, urbim ir nevis jāgriež, bet jāskrāpē, jo tā var izvairīties no plaisāšanas urbšanas beigās. Plānas loksnes ir jāpiestiprina pie plakanas, masīvas pamatnes, lai izvairītos no plaisāšanas plāksnes apakšā. Ja materiāls ir biezāks par 5mm, ir jāizmanto dzesēšanas šķidrums vai urbšanas emulsija (eļļa ūdenī), kas ir derīga organiskā stikla apstrādei. Urbis ir jāpaceļ vairākas reizes, lai nepārkarstu. Var izmantot pakāpju un koniskos urbjus. Pakāpju urbji neatstāj vibrēšanas pēdas un garantē tīrus, cilindriskus caurumus. Katrā nākamajā solī urbums tiek nošķelts, tādējādi tiek ekonomēts darbs. Koniski urbji ar trijām šķautnēm veido mazliet koniskus caurumus, bet nav plaisu otrā pusē.
Tas ir paņēmiens, kā pulēt PLEXIGLAS® plākšņu malas. Vislabākais iznākums ir tad, ja zāģētā mala ir apstrādāta ar skrāpi un nopulēta ar 400. vai 600. smilšpapīru līdz matētai virsmai. Liesma rada lielu virsmas spriedzi, tāpēc ir nepieciešama atlaidināšana pēc tam, it īpaši, ka materiāls nonāks kontaktā ar šķīdinātājiem vai tīrīšanas līdzekļiem. Ir grūti apstrādāt ar liesmu krāsainas plāksnes, jo virsma var palikt matēta vai zaudēt krāsu. Ir jāstrādā profesionāli, pretējā gadījumā liesma var nolaizīt malu, radot termisku spriedzi un optisku kropļojumu.
PLEXIGLAS® Reflections var apstrādāt tāpat kā parastas organiskā stikla plāksnes. Ir jāpievērš uzmanība plāksnes pusei, kuru apstrādā, lai iznākums būtu pareizs un apmierinošs. Ja silda pa līniju un loka vai ja silda virsmu, tad pārklātajai virsmai ir jābūt vakuuma pusē. Ja zāģē, urbj un frēzē, tad beigās instrumentam ir jābūt neapklātās virsmas pusē. Ja līmē, tad līmēšanai nedrīkst izmantot apklāto pusi.
Zāģa ripa drīkst izvirzīties pāri materiālam tikai mazliet. Nekad nezāģējiet bez atdures. Ieslēdziet zāģi un tikai tad sāciet uzmanīgi zāģēt. Vadiet zāģi akurāti. Neceliet materiālu uz augšu. Neļaujiet plāksnei vibrēt. Zāģējiet vidēji ātri. Ja plāksne ir biezāka par 3mm, dzesējiet materiālu ar ūdeni, dzesēšanas šķidrumu vai saspiestu gaisu.
PLEXIGLAS® zāģēšanai der vienīgi zāģripas ar neizliektiem zobiem, jo tikai tā var iegūt gludu griezumu. Mēs iesakām izmantot tikai ripas ar karbīda zobiem ar lielāko iespējamo zobu skaitu. Neasas un slikti uzasinātas ripas rada lauskas loksnes apakšā. Ripas zobiem jābūt pamīšus slīpiem, t.i., vienam –15 °, otram – 45°. Mēs iesakām arī, lai būtu šādas īpašības: mugurleņķis – 10-15°; skaidleņķis – 0-5°; griešanas ātrums – līdz 4,500 m/min. Tādas zāģripas ar īpaši veidotiem zobiem kā Bombastic and Spacecut veido līdzenu griezumu, ja tās izmanto sarežģītās mašīnās ar apgriezieniem, padošanas ātrumu un citām inovācijām.
Uz PLEXIGLAS® attiecas darba drošības noteikumi par viegliem jumtiem. Lai izvairītos no ārējo slāņu sabojāšanas un punktveida slodzes, pa plāksnēm var staigāt tikai tad, ja uz tām ir uzlikti biezi dēļi.
Nē, nevar. PLEXIGLAS® Resist 75 vai 100 var locīt rādiusā, kas ir divreiz lielāks par plāksnes biezumu, bet tas nav ieteicams, jo tiek kropļotas mehāniskās un optiskās īpašības.
Burbuļi no maisīšanas: Līme "Degas" (Degas adhesive compound). Burbuļi, kas radušies līmēšanas gaitā: Lietojiet līmi, neveidojot burbuļus; ja nepieciešams, paātriniet izgarošanu ar ACRIFIX® TC 0030 pirms līmēšanas. Apstrādājiet nozāģēto virsmu ar skrāpi. Likvidējiet burbuļus ar otu un ACRIFIX® TC 0030. Burbuļi, kas radušies no polimerizācijas karstuma: Samaziniet līmes kārtu. Mazliet samaziniet cietinātāja daudzumu. Pievienojiet ACRIFIX® MO 0070. Klājiet līmi vairākos soļos. Burbuļi no nevienmērīga savienojuma: Uzklājiet līmi līdzeni. Klājiet līmi akurātāk. Burbuļi no līmes saraušanās un gaisa ieraušanas: Lieciet līmi biezākā un līdzenākā kārtā. Ja nepieciešams, cietēšanas laikā pielieciet lielāku saspiešanas spēku. Burbuļi no netīras līmējamās virsmas: Rūpīgi notīriet līmējamās virsmas.
Parasts noteikums par daudzslāņu PLEXIGLAS® loksnēm āra apstākļos: iespējami cieši aiztaisīt atvērtos galus. Tas nozīmē, ka atvērtie gali loksnes apakšā ir labi jāpasargā no netīrumu, ūdens un kukaiņu iekļūšanas, savukārt atvērumi augšgalā ir jāatstāj vaļā, lai kondensāts varētu iztvaikot. Ja lokšņu gali nav ievietoti piemērotās profilu sistēmās, ir jāuzliek lokšņu gali. Augšējie gali ir jāaizblīvē, lai neiekļūst netīrumi un ūdens, un gaiss. To panāk ar alumīnija līmlenti, ar kuru aizlīmē galus.
Mazākais aukstās liekšanas rādiuss ir atkarīgs no PLEXIGLAS® veida. Formulas ir šādas: loksnes biezums x 330, loksnes biezums x 300, loksnes biezums x 250, loksnes biezums x 210, loksnes biezums x 170, loksnes biezums x 150.
ACRIFIX® 2R 0190 un 1R 0192 parasti izmanto, lai līmētu PLEXIGLAS® GS pie PLEXIGLAS® GS un PLEXIGLAS® XT pie PLEXIGLAS® XT. Tās var arī izmantot tādiem materiāliem kā ABS, CAB, PS, PVC, SMS, UP un koks. Līmētās vietas ir gandrīz bez krāsas.
PLEXIGLAS® loksnes izplešas no siltuma, mitruma, saskares ar aukstumu un mitrumu. Loksnes ir jāgriež garumā tā, lai tās neizslīdētu no augšējā savienojuma aukstumā. No otras puses, materiālam ir jāļauj brīvi plesties siltumā, lai izvairītos no bojājumiem, piemēram, saduroties. Salīdzinājumā ar uzstādīšanas temperatūru 10°C, aukstumā loksnes saraujas par 2.5mm metrā. Ir jāatļauj plāksnēm plesties no siltuma un mitruma. PLEXIGLAS® Standard izplešanās pielaide ir 5 mm/m. PLEXIGLAS® Resist izplešanās pielaide ir 6 mm/m.
PLEXIGLAS® GS 0Z09: liela ķīmiska izturība, piemēram, boileru vāki; PLEXIGLAS® GS 0Z18: laiž cauri UV starus, piemēram, gaismas ceļi; PLEXIGLAS® 245 un PLEXIGLAS® 249: laba optiskā kvalitāte, piemēram, lidmašīnu stiklojums; PLEXIGLAS® Blöcke 0F00: piemēram, akvārijiem; PLEXIGLAS® GS: piemēram, krāsainas, izgaismotas norādes un pārdošanas termināļu zīmes; PLEXIGLAS® LED (agrāk PLEXIGLAS® truLED®): piemēram, īpašas krāsas izgaismotām norādēm ar LED palīdzību; PLEXIGLAS® Resist HP: piemēram, vējstikliem un aizsargstikliem; PLEXIGLAS® Satinice SC un DC: piemēram, mēbelēm, ekrāniem, norādēm; PLEXIGLAS® SOUNDSTOP: piemēram, caurspīdīgām skaņas barjerām; PLEXIGLAS® UV-transmitting (agrāk PLEXIGLAS SUNACTIVE®): piemēram, sauļošanās saloniem.
Attālumam starp gareniskajām iestiklošanas rāmja malām ir jābūt piemērotam ražotāja norādītajai plāksnes platuma pielaidei un plāksnes izmēru izmaiņām, kas rodas no siltuma un mitruma. Līdz ar to attālums ir atkarīgs no plāksnes platuma un no tā, kādi rāmji tiek izmantoti. Parasti attālums = plāksnes platums + 25 vai 30 mm. Platums var atšķirties citiem PLEXIGLAS® rāmjiem, kurus piedāvā citi piegādātāji, tāpēc ir jājautā pēc atbilstošas informācijas pašiem piegādātiem.
Nepieciešamais PLEXIGLAS® plākšņu biezums ir atkarīgs no izmantošanas nolūka, latojuma, plākšņu izmēra, sagaidāmās sniega un vēja slodzes. Brošūrā "Guidelines for installation, Hints for installing solid sheets PLEXIGLAS® XT, PLEXIGLAS® Resist, PLEXIGLAS® GS" ir aprakstīts, kā aprēķināt cietu plākšņu biezumu, ja tās ir piestiprinātas pie visām četrām malām.
PLEXIGLAS® plāksnes locījuma līnija ir jāsasilda, tad jāsaloka un jātur salocīta, kamēr atdziest. Locīšanai izmanto spīles vai stūri. Ja loka, izmantojot stūri, tad materiāls ir jāpiestiprina tikai pie vienas malas, lai izvairītos no stiepšanas un biezuma samazināšanās locījuma vietā. Vēl vairāk, stūris ir jānoapaļo, lai neskartos pie uzsildītās vietas, lai nepaliktu nevēlamas pēdas. Locīšanas rādiusam ir jābūt divas reizes lielākam par loksnes biezumu. Mazāks rādiuss var izsaukt pārlieku iekšēju spriedzi. Sildāmo laukumu nosaka vēlamais liekšanas leņķis. Parasti tas ir 3-5 reizes lielāks par plāksnes biezumu. Ja silda pārāk šauru laukumu, tad materiāls var izstiepties. Plūstoša pāreja no sildītās uz auksto zonu pasargā no "izstiepšanas kāpnēm". To panāk ar ekrānu starp loksni un siltuma avotu. Asu locījumu var iegūt ar izteikti šauru sildīšanas laukumu, gar malām liekot stieņus, kas atdzesē loksni. Ja liektās detaļas ir paredzēts salīmēt, tad stieņi ir jāsasilda 60-75°C, lai izvairītos no spriedzes radītām plaisām. Ja sasildītās daļas ir mazas, tad locīšanas vieta var savērpties, kad tiek atdzesēta. Tas no tiek no termiskas izplešanās, saraušanās un liekšanas spriedzes. Novirzes no taisnas liekuma līnijas novērš ar liekšanu pretējā virzienā vai loksnes sasildīšanu krāsnī 70-80°C.
PLEXIGLAS® sāk kust 200°C, tāpēc var kalpot kā dabiska atvere dūmu un karstuma novadīšanai ugunsgrēka laikā.
Jā, PLEXIGLAS® atbilst pamata degšanas prasībām: klasei B2 no DIN 4102 un klasei E no DIN EN 13501. PLEXIGLAS® uzvedību degšana slaikā ir pārbaudījuši neatkarīgi institūti.
Detaļās nē. Piemēram, liets PLEXIGLAS® deg lēnāk par ekstrudētu. Visi PLEXIGLAS® veidi parasti degot mazliet dūmo, un dūmi nav toksiski. Atbilstoši DIN 4102 PLEXIGLAS® ir klasificēta kā normāli degoša plastmasa bez degošiem pilieniem (B2 klase). Saskaņā ar DIN EN 13501 tā ietilpst klasē E. Daudzas plastmasas izskatās ļoti līdzīgas PLEXIGLAS®, bet deg pavisam citādi. Uzdodiet konkrētus jautājumus par PLEXIGLAS® firmai Evonik Röhm GmbH.
Principā jā. Atkarībā no krāsojošām piedevām krāsains PLEXIGLAS® mazliet vairāk dūmo, bet dūmi nav toksiski. Krāsains PLEXIGLAS® arī ir normāli degošas plastmasas klasē B2 saskaņā ar DIN 4102 un ir klasē E saskaņā ar DIN EN 13501. Tas ir spēkā arī higiēniskai PLEXIGLAS® plastmasai.
Nē. Liesmu izplešanās ir atkarīga no citiem faktoriem, piemēram, ģeometrijas, blīvuma, gaisa temperatūras, gaisa piekļuves u.c.
Nē. Gāzes, kas rodas, degot PLEXIGLAS®, neietekmē citu materiālu virsmas. Tas ir apstiprināts DIN VDE 0482-267.
Nē. PLEXIGLAS® dūmi ir sīki izpētīti institūtos, kas specializējas šajā jomā. Saskaņā ar DIN 53436 PLEXIGLAS® degšanas laikā radušās gāzes nav toksiskas un netraucē izkļūšanu no uguns.
Nē. Salīdzinājumā ar daudzām citām plastmasām un it īpaši ar dažu koku šķirnēm un citiem dabiskiem materiāliem PLEXIGLAS® gandrīz nedūmo. To ļoti ietekmē degšanas apstākļi. Jo labāk deg, jo mazāk dūmo. DIN 4102 līdzīgi testi un degšanas testi saskaņā ar Euroclass E no DIN 13501 ir parādījuši, ka dūmu ir ļoti maz. Stingrie Šveices policijas testi ir parādījuši, ka PLEXIGLAS® ir materiāls, kas veido ļoti maz dūmu.
Tāpat kā visa termoplastmasa, PLEXIGLAS® degšanas laikā kūst. Taču izkusušās masas plūsma ir atkarīga no ugunsgrēka attīstības un PLEXIGLAS® veida. Ekstrudēts PLEXIGLAS® veido maz izkusušas masas, liets PLEXIGLAS® – gandrīz nemaz. Atbilstoši DIN 4102 PLEXIGLAS® ir klasificēta kā normāli degoša plastmasa bez degošiem pilieniem (B2 klase). Saskaņā ar DIN EN 13501 tā ietilpst klasē E.
Nē. Degošs PLEXIGLAS® nemaz nedzirksteļo.
Galvenās B1 īpašības var mainīties laika gaitā no sadēdēšanas. PLEXIGLAS® saglabā savas degšanas īpatnības visu kalpošanas laiku.
PLEXIGLAS® ir novērtēts kā materiāls, kas aizdegas normāli saskaņā ar DIN 4102 un DIN EN 13501 un ir salīdzināms ar citiem B2 klases materiāliem, piemēram, koku. Aizdegšanās ir atkarīga no tādām lietām kā materiāla struktūra (daudzslāņu šūnu loksnes deg citādi, nekā blīvas plāksnes), novietojuma un aizdegšanās cēloņa (sērkociņa vai benzīnkannas).
PLEXIGLAS® var nodzēst ar smidzinātājiem un citu dzēšanas aprīkojumu. Dzēšanas metode ir vairāk atkarīga nevis no materiāla, bet no ugunsgrēka attīstības. PLEXIGLAS® izmantošana nenozīmē, ka ir nepieciešami smidzinātāji vai kas līdzīgs. Tas ir atkarīgs no ugunsdrošības noteikumiem.
Nē. Var izmantot parastus ugunsgrēka dzēšanas paņēmienus. PLEXIGLAS® var nodzēst ar ūdeni vai citiem dzēšanas līdzekļiem. Nelielu uguni var vienkārši nopūst! Šī plastmasa pati neaizdegas, ja uguns ir pilnīgi nodzēsta.
Tā kā PLEXIGLAS® ir klasificēts kā B2 jeb normāli degošs, tad var tikt izmantots visās vietās, uz kurām attiecas jaunais vācu dekrēts. Galvenais noteikums ir tāds, lai ugunsdzēsējiem no ugunsdrošības viedokļa nav iebildumu par neatbilstību drošības normām, t.i., nav īpaši bīstamu materiālu. Ugunsdrošības novērtētāji parasti norāda uz dūmu radītajām sekām. PLEXIGLAS® deg gandrīz bez dūmiem, neizdala toksiskas gāzes, tāpēc pret tā izmantošanu nevar rasties iebildumi no ugunsdrošības viedokļa. Jautājumu gadījumā rakstiet uz info@plexiglas.de.
Šāds jēdziens ir radies laikā, kad bieži jumtus taisīja no mīkstiem materiāliem, piemēram, salmiem vai niedrēm. Tādi jumti aizdegās no dzirkstelēm, piemēram, ugunskura vai kara laikā. Prasība pēc cieta jumta arī mūsdienās ir galvenā būvniecības normatīvu prasība. Paši par sevi B2 un B1 klases materiāli parasti neatbilst cietu jumtu prasībām un tiek saukti par mīlstiem jumtiem.
Saskaņā ar DIN 4102 1. daļu PLEXIGLAS® tiek klasificēta kā normāli degošs materiāls bez degošiem pilieniem (B2). Saskaņā ar DIN EN 13501 tas ietilpst klasē E.
Ja ir pietiekami skābekļa, PLEXIGLAS® pārvēršas par oglekļa dioksīdu un ūdeni.
Principā ugunsdrošības inspektori spēj pārliecināties, ka no ugunsdrošības viedokļa nav iebildumu par to, ka materiāli neatbilst ugunsdrošības normām. Ugunsdrošības inspektoriem parasti ir ir iebildumi par dūmu radītajām sekām. Saskaņā ar DIN 4102 PLEXIGLAS® deg gandrīz bez dūmiem, saskaņā ad DIN 53436 – bez toksiskām gāzēm, saskaņā ar DIN VDE 0482-267 – bez kodīgām gāzēm. Tam vajadzētu izkliedēt visas šaubas par ugunsdrošību. Jautājiet. Mēs ar prieku palīdzēsim izstrādāt ugunsdrošības stratēģiju.
Mēs pastāvīgi uzlabojam savus produktus, lai tie atbilstu starptautiska tirgus prasībām. Prasības ir atkarīgas no daudzveidīgā PLEXIGLAS® pielietojuma. Piemēram, PLEXIGLAS® atbilst skaņas barjeru prasībām gandrīz visā pasaulē. Aviācijas un transporta industrijā ir pavisam citas prasības pret materiālu degšanas īpašībām. Arī te daudzās sfērās tiek veiksmīgi izmantots PLEXIGLAS®.
PLEXIGLAS® deg ar spilgtu liesmu un gandrīz bez dūmiem. Parastos apstākļos veidojas tikai oglekļa dioksīds un ūdens. Materiāls sastāv no oglekļa, ūdeņraža un skābekļa, tāpēc pat īstā ugunsgrēkā nav iespējams veidoties toksiskiem savienojumiem, piemēram, fosgēnam, skābju tvaikiem vai sēra dioksīdam. Tā kā materiāls nesatur halogēnus, tad nevar veidoties dioksīni.
Vājināšanās punkts: 102-115°C; sadegšanas siltuma daudzums: 23 MJ/kg; pašaizdegšanās temperatūra: 430-435°C (pēc DIN 51794, atbilst ASTM D 1929); aizdegšanās temperatūra: 300°C; sairšanas temperatūra sākot ar 170°C. Temperatūru diapazons ir atkarīgs no PLEXIGLAS® lokšņu izgatavošanas metodes. Lietajam PLEXIGLAS® GS ir lielāks molekulārais svars nekā ekstrudētajam PLEXIGLAS® XT.
Mēs informējam gan klientus, gan ugunsdrošības ekspertus, ugunsdzēsējus, būvniecības inspektorus par PLEXIGLAS® degšanas īpašībām.
Salīdzinājumā ar citām plastmasām PLEXIGLAS® satur daudz mazāk oglekļa, kas degot veido kvēpus. PLEXIGLAS® sadeg pilnīgi pat tad, ja ir pieejams maz skābekļa.
Mēs garantējam, ka mūsu cietās plāksnes, šūnu loksnes, gofrētās loksnes, bloki, caurules un stieņi, kas ražoti ar PLEXIGLAS® firmas zīmi, nedzeltēs un saglabās maksimālu gaismas caurlaidību 30 gadus. Tikko ražotu, caurspīdīgu PLEXIGLAS® izstrādājumu dzeltenīguma indekss ir 0 vai 1. Atkarībā no produkta veida un izmantošanas, dzeltenīgums palielinās līdz 4-7 pēc 30 gadiem. Dzeltenīguma indekss tiek mērīts saskaņā ar DIN 5036 tīriem, pulētiem izstrādājumiem, kas ir turēti 23°C temperatūrā un 50% gaisa mitrumā. Caurspīdīgu, tikko ražotu PLEXIGLAS® lokšņu gaismas caurlaidība ir līdz pat 92% atkarībā no veida. Atkarībā no veida 30 gadu laikā gaismas caurlaidība samazinās par 2-8%. Caurlaidība τD65 tiek mērīta atbilstoši DIN 5036 tīriem, pulētiem izstrādājumiem, kas ir turēti 23°C temperatūrā un 50% gaisa mitrumā.
Daļa no mūsu kvalitātes nodrošināšanas pienākumiem ir labāko krāsas pigmentu izmatošana PLEXIGLAS® produktu ražošanā. Krāsvielas tiek labi pasargātas PLEXIGLAS® materiālā, jo tas nelaiž cauri ultravioletos starus. Dabiska UV stabilitāte nodrošina arī to, ka virsmas ir gludas kā sākumā, tās netiek saēstas. Visu veidu un versiju produktu krāsas maiņa 10 gadu laikā ir tik niecīga, ka nav pamanāma. Papildus krāsu noturībai mēs dodam arī garantijas individuāliem projektiem.
ACRIFIX®, PLEXIGLAS Resist, PLEXIGLAS® GS 0F00, PLEXIGLAS® XT 0A000 un to krāsainie analogi atbilst RoHS direktīvai 2002/95/EC, ieskaitot 2005/618/EC, un nesatur ne polibromētu bifenilu, ne polibromētu difenilēteri. Šie materiāli nesatur svinu, dzīvsudrabu, kadmiju un sešvērtīgu hromu, un tas saskan ar direktīvām 2002/95/EC, 2005/618/EC, 2000/53/EC, 2002/96/EC un VDA sarakstu 232-101. ACRIFIX® un nosauktie PLEXIGLAS® produkti nesatur nekādas dzīvnieku valsts sastāvdaļas. Šie produkti atbilst arī Eiropas Savienības direktīvām 2000/53/EC (nolietots transports) un 2002/96/EG (elektrisku un elektronisku iekārtu lūžņi jeb WEEE), kā arī VDA saraksts 232-101 (deklarējamu vielu saraksts automašīnu ražošanā).
Pēc mūsu domām celtniecības inspektoru atļauja šūnu PLEXIGLAS® lokšņu izmantošanai nav būtiska. Daudzslāņu PLEXIGLAS® loksnes ir pietiekami aprakstītas atbilstošos standartos, to īpašības ir dokumentētas testu sertifikātos, par tām ir daudz ekspertu viedokļu. Ir arī būvinspektoru testu sertifikāti par PLEXIGLAS® vairākslāņu loksnēm. Ar šiem dokumentiem parasti pietiek, ja rodas grūtības atļaujas iegūšanā. Izņēmuma gadījumā var iegūt individuālu atļauju.
PLEXIGLAS® GS un XT atbilst prasībām KTW (Guideline for the Hygienic Assessment of Organic Materials in Contact with Drinking Water), ko izdevusi German Federal Environment Agency (Bundesgesundheitsblatt 2005) saistībā ar celtniecības izstrādājumiem. Tā kā uz PLEXIGLAS® lokšņu virsmām nav konstatēta augšana (DVGW Worksheet W 270), no mikrobioloģijas skatu punkta PLEXIGLAS® GS un XT ir izmantojams izstrādājumos, kas atrodas tiešā kontaktā ar dzeramo ūdeni.
PLEXIGLAS® XT un PLEXIGLAS® Resist atbilst Vācijas pārtikas likumdošanas LFGB/LMBG prasībām par pētītajām tēmām. Materiāli atbilst Eiropas Savienības direktīvai 2002/72 un tās pielikumiem. Pētījumos ir konstatēts, ka nav iebildumu pret materiālu ilgstošu saskari ar pārtiku, kas satur ūdeni un taukvielas.

Avots: oficiālā Plexiglas vietne

Proplastik tirgo šādu Plexiglas produkciju:

https://proplastik.lv/terases/plexiglas-siltuma-barjera/
https://proplastik.lv/reklamas-materiali/organiskais-stikls/plexiglas-hi-gloss/
https://proplastik.lv/reklamas-materiali/organiskais-stikls/caurspidigs-orgstikls-plexiglas-gs-un-xt/
https://proplastik.lv/terases/plexiglas-alltop/
https://proplastik.lv/reklamas-materiali/organiskais-stikls/plexiglas-satinice/
https://proplastik.lv/reklamas-materiali/organiskais-stikls/dzeltens-plexiglas-gs/
https://proplastik.lv/reklamas-materiali/organiskais-stikls/plexiglas-truled/
https://proplastik.lv/reklamas-materiali/organiskais-stikls/krasains-orgstikls-gs-un-xt/
https://proplastik.lv/reklamas-materiali/organiskais-stikls/organiska-stikla-caurules-un-stieni/
https://proplastik.lv/reklamas-materiali/organiskais-stikls/balto-tonu-orgstikli-gs-un-xt/

SAZINĀTIES AR MUMS

    Proplastik logo